Duyuru

IPARD DESTEKLERİNDEN FAYDALANAN ERZURUMLU YATIRIMCILARA ÇEKLERİ TÖRENLE TAKDİM EDİLDİ

‘IPARD Yatırımları Temsili Çek Dağıtım Töreni’ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK’in teşrifleriyle 22 Şubat Çarşamba günü Erzurum’da gerçekleştirildi. Törene, Bakan ÇELİK’in yanı sıra Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kurum Başkanımız Dr. Ahmet Antalyalı, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Bakanlığımız bürokratları, STK temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

ÇELİK: Gel, doğduğun yerde doy.”

Törende konuşan Bakan Çelik Erzurum’da artık tersine göçün başladığına dikkat çekerek köye geri dönüşün devamlılığının önemini şu sözlerle ifade etti: " Ey Erzurumlu kardeşim asgari ücretle Bursa'da İstanbul'da çalışma. Gel sana burada her türlü imkânı sağlayacağız. Gel, doğduğun yerde doy." Erzurum’un IPARD Programı kapsamında 40 Milyon TL destek aldığının altını çizen Çelik; "Bu kadar teşvik karşısında insanın tarım ve hayvancılıkla uğraşası geliyor." dedi

Çiftçinin emeği olmazsa sofranın ekmeği olmaz.

Türkiye nüfusunun bir yılda 1 milyon 74 bin artarak 80 milyona ulaştığını hatırlatan Çelik, üretimin de artması gerektiğinin altını çizdi. ‘Çiftçinin emeği olmazsa sofranın ekmeği olmaz’ diyen Bakan Çelik, şöyle devam etti: " Dünyada 7 milyar insan var. 800 milyon insan aç. 1 milyar insan yoksul. 7 milyarın 2 milyarı çok ciddi problemlerle karşı karşıya. 600 milyon insan da obez, aşırı kilolu. 39 ülkede çok ciddi gıda sorunu var. 80 ülkede suya ulaşma sorunu var. Bir tarafta da 1,3 milyar ton gıda israfı var. Dünyada üretilen bütün gıdaların yüzde 76'lık kısmını dünya nüfusunun yüzde 20'si yiyor. Dünyanın 8 zengininin serveti ile 3,5 milyar insanın serveti eşit. Bu dünyada nasıl huzur olsun. 2050'de dünya nüfusu 10 milyar olacak. Eğer bugünkü üretimimizi yüzde 60 arttıramazsak, 10 milyar insanın yarısından fazlası aç ve yoksul hale gelecek. Önümüzdeki savaşlar, su savaşları, gıdaya erişim savaşları olacak."

2023’e kadar sürecek IPARD-II Destekleri hız kesmeden devam edecek

Kurum Başkanımız Sayın Dr. Ahmet Antalyalı IPARD Desteklerinde 2023’e kadar devam edecek olan 2. dönemin başladığını ve bu yeni dönemde, tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonuna ve kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine yönelik yeni sektörlerin programa dahil edilmesi ile yatırımlara olan desteğin devam edeceğini söyledi. Erzurum’da yatırım tutarı 96,3 milyon TL olan 112 projeye 40 milyon TL destek verdiklerinin altını çizen Antalyalı bu projelerde 1.411 kişiye istihdam sağlayarak il ekonomisine yapılan katkıyı vurguladı.

Tören, hibe desteklerinden yararlanmaya hak kazanan faydalanıcılara temsili çek verilmesinin ardından Erzurum İli Ortak Akıl Toplantısının gerçekleştirilmesiyle son buldu.

Paylaş: