Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Manisa - Süt Üreten Tarımsal İşletmeler

Günlük 3 ton süt üretimi, yaklaşık 50 kişiye istihdam

Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlı Eroğlu Mahallesi'nde yaşayan Umut Tekatan, ailesiyle kurduğu süt üretimi çiftliğinde günlük 3 ton süt üretimi yapıyor, yaklaşık 50 kişiyi istihdam ediyor.

Hayvancılık geçmişi 1970'e dayanan Tekatan ailesi geleneksel yöntemlerle başladığı büyükbaş hayvancılık sektöründe evin süt ihtiyacını karşılamak için bir inek satın aldı.

Daha sonraki yıllarda hayvan sayısını 10'a çıkartarak elde ettikleri sütü satmaya başladı.

2000 yılından itibaren hayvan sayısını artırmak için çabalayan Tekatan ailesi, 2015'te Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)  Manisa İl Koordinatörlüğüne proje sundu.

Projesi onaylanan Tekatan ve kardeşleri toplam yatırım tutarı 2 milyon 748 bin liralık projesi için 1 milyon 400 bin lira hibe aldı.

Umut Tekatan ve kardeşleri, aldıkları destekle 75 bin metrekare alana 120 baş büyükbaş hayvanın bulunduğu Avrupa standartlarında çiftlik kurdu.

Tekatan, yaptığı açıklamada, günün şartları gereği 2000'li yıllara kadar çok amatörce yapılan bir iş olduğunu söyledi.

Daha sonra kendilerinin bu işi yürütmeye başladıklarını belirten Tekatan, şöyle konuştu:

''Hayvan sayısını ve süt üretimini artırmaya çalıştık. Hayalimizde modern bir çiftlik kurmak vardı. Kendi imkanlarımızla bu kadar yüksek yatırım yapma imkanımız yoktu. Sonunda buna TKDK'nin verdiği destekle ulaştık. Sağımhane, yem depoları, gübre havuzları, süt soğutma ve süt sağım makineleri gibi imkanların kullanıldığı çiftlikte günde ortalama 3 ton süt üretiliyor.''

Yaklaşık 50 kişilik istihdam

Tekatan, sütün yanı sıra yoğurt, peynir ve lor da imal ettiklerini dile getirdi.

Ürünleri kendi mağazalarının yanı sıra şarküteri ve zincir marketlere pazarladıklarını aktaran Tekatan, tesiste yaklaşık 50 kişiye de iş imkanı sağlandığını kaydetti. 

Paylaş: