Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Giresun – Fındık kırma tesisi

Giresun'un Bulancak ilçesine bağlı Pazarsuyu köyüne Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibesiyle kurulan fındık kırma tesisinde yıllık 15-20 bin ton arasında işlem gerçekleştiriliyor.

Girişimci Ertaç Öztürk, ayakkabı boyacılığıyla başladığı iş yaşamında kömür, ulaşım, şarküteri ve çeşitli ticari sektörlerde çalıştı. Daha sonra fındığın ticaretini artırınca üreticilerle ilişkileri gelişen ve modern bir fındık kırma tesisi kurmaya karar veren Öztürk, devlet desteklerini araştırırken TKDK ile tanıştı. Öztürk, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesine yönelik toplam yatırım bedeli 1 milyon 830 bin liralık proje hazırlayarak TKDK Giresun İl Koordinatörlüğüne sundu.

Projesi onaylanan Öztürk yatırımını tamamlamasının ardından uygun harcama kalemleri için 493 bin lira hibe aldı. Avrupa standartlarındaki tesiste günlük 15-20 bin ton fındık kırma işlemi gerçekleştiriliyor.

Öztürk, yaptığı açıklamada, yeni kurulan normal bir tesisin 10-15 yıllık bir süreçte alacağı yolu daha ilk yıllarında alarak fındık kırma rakamları açısından Giresun’da 3. sıraya yerleştiklerini söyledi.

Entegre tesisin hayata geçmesiyle ilk sıraya yerleşmeyi hedeflediklerini belirten Öztürk, şöyle konuştu:

"İnşallah, bunu da başaracağız. Başarmamak için hiçbir neden yok. Fındık mamulleri konusunda dünya markalarından bir şirketin yetkilisi tesisimizi ziyaret ederek birlikte çalışma teklifinde bulundu. Herkes tarafından bilinen başka büyük bir marka için de özel üretim yapıyoruz. Ayrıca, şu anda 100 olan istihdamımızı 250'ye çıkarmak istiyoruz. Bir kişiye iş vermenin manevi hazzı çok büyük."

Öztürk, TKDK'nın kendileri için bu süreçte itici güç olduğunu ve bu iş birliğiyle yüksek standartlı bir tesisin kurulduğunu dile getirdi.

İhracat belgesi almalarına rağmen henüz ihracata başlayamadıklarını aktaran Öztürk, kırılan fındığın yaklaşık yüzde 70'inin çalıştıkları firmalar kanalıyla ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş: