Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Çankırı –  Kanatlı eti üretim tesisi

Ankara’da yaşayan Afife Çilali, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı 590 bin liralık hibeyle memleketi Çankırı’da kümes kurduktan sonra taşındığı köyünde yıllık ortalama 150 bin et tavuğu yetiştiriyor.

Çilali, ziyaret için gittiği Yukarı Pelitözü köyünde aile ortamında ileriye yönelik endişelerinden bahsederek aile büyükleriyle iş konularında neler yapılabileceğine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Bunun üzerine, TKDK hibelerinden yararlanarak kümes kuran eşinin amcası, Çilali’ye TKDK hibelerini anlattı. Ertesi gün kümesi gören Çilali, TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğünü ziyaret ederek uzmanlardan bilgi aldı.

Kanatlı eti üretimi yapmaya karar veren Çilali, toplam bütçesi 890 bin liralık proje hazırlayarak Koordinatörlüğe sundu. Projesi onaylandıktan sonra yatırımını tamamlayan Çilali, 590 bin lira hibe aldı. Daha sonra eşi de işinden istifa ettikten sonra tamamen köylerine yerleşan Çilali, yıllık 150 bin et tavuğu yetiştiriyor.

Çilali, yaptığı açıklamada, Kurumun sağladığı hibelerin oldukça cazip olduğunu görmelerine rağmen yatırımlarının finansmanı konusunun kendilerini çok düşündürdüğünü, ancak önemli riskler aldıklarını söyledi.

Uzmanların kadın ve gençlerin projelerine öncelik verildiğine yönelik açıklamalarının bu işe girmeleri noktasında kendilerini oldukça cesaretlendirdiğini ifade eden Çilali, şöyle konuştu:

“İşçi maaşıyla geçiniyorduk, ciddi bir birikimiz yoktu, kayınbabamın emekli maaşıyla bize aldığı bir evimiz ve köyde uygun bir arazimiz vardı. Ancak eşim ve eşimin ailesiyle oturup konuştuk ve evimizi satmaya karar verdik. Çok şükür projemiz kabul edildi ve emeklerimizin karşılığını almış olduk.”

“Doğayla iç içe bir ortamda yaşamak çok keyifli bir şey”

Çilali, bir kurumsal markadan civciv alarak yetiştirdiklerini ve 45 günde hayvanları kesime hazır hale getirdiklerini belirtti. Tesisin 25 bin kapasiteli olduğunu ve yıllık ortalama 150 bin et tavuğu yetiştirdiklerini dile getiren Çilali, eşiyle ve kayınbabasıyla çalıştıklarını aktardı.

Çilali, bir hayal kurduklarını, buna inandıklarını ve sıkıntılı geçen sürecin sonunun mutlu bittiğini vurgulayarak, “Doğayla iç içe bir ortamda yaşamak çok keyifli bir şey. Projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

İdari bina yaparak tesisi modernize etmek için proje hazırlığı içerisinde olduklarına işaret eden Çilali, uzun vadede ise güneş enerjisi projesi hazırlayacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

Paylaş: