Duyuru

IPARD II Programının birinci çağrısı sonucunda ilk imzalar atıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ahmet Antalyalı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) ikinci döneminin ilk proje çağrısına 8 bin 789 başvuru aldıklarını belirterek, "Bunlardan bin 639 projeyi desteklenmek üzere seçtik. İlk çağrıda 16 farklı sektörü destekliyoruz ve vatandaşlarımıza 853 milyon lira hibeyi bugün itibarıyla kullandırmaya başlıyoruz. Buradan yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım gerçekleşecek." dedi.

 

TKDK, IPARD desteklerinde ikinci döneme başladı. IPARD II Programının birinci çağrısı sonucunda ilk imzalar atıldı. 2014-2020 yıllarını içeren ikinci uygulama döneminde tarım sektörünün ve kırsal alanların sürdürülebilir kalkınması için desteklenen sektörlere yenileri eklendi. Öte yandan verilen desteklerin hibe oranları da artırıldı.

 

İkinci dönemin ilk sözleşme imza töreninde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Antalyalı, Kurumun, IPARD I Programında verilen hibelerle 2,3 milyar avroluk bir yatırım gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu programın sonucunda 57 bin kişiye istihdam sağladıklarını dile getiren Antalyalı, yaklaşık 10 bin 650 yatırımcı ile sözleşme imzaladıklarını kaydetti.

 

Antalyalı, IPARD-II Programı dahilinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 1 milyar 45 milyon avroluk kaynağı yararlanıcılar ile buluşturacaklarını belirterek, "Bu dönemde yararlanıcı sayımızı 20 bine, yeni istihdam sayısını da en az 110 bine çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

 

IPARD II'nin ilk proje çağrısında 8 bin 789 proje başvurusu aldıklarını, aralarından bin 639 projeyi desteklenmek üzere seçtiklerini ifade eden Antalyalı, "Gönül ister ki tüm projeleri destekleyelim ama kaynaklar sınırlı, istekler sınırsız. İlk çağrıda 16 farklı sektörü destekliyoruz ve vatandaşlarımıza 853 milyon lira hibeyi bugün itibarıyla kullandırmaya başlıyoruz. Buradan yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım gerçekleşecek." ifadesini kullandı.

 

- Tarımsal işletmelerin fiziki yatırımlarına 811 milyon lira hibe

 

Bu desteklerde lokomotif alanın "tarımsal i̇şletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar" olduğuna dikkati çeken Antalyalı, bu alanda 536 proje desteklediklerini, 811 milyon liralık yatırım gerçekleştirileceğini ve 553 milyon liralık hibe verileceğini söyledi.

 

Antalyalı, özellikle Milli Tarım Projesi çerçevesinde de kırmızı et üretimini öncelikli sektör olarak gördüklerini, bunun ilk adımı olarak 291 projeye 300 milyon lira destek vereceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

 

"Aynı tedbir kapsamında 173 süt üretimi, 65 kanatlı eti ve 7 yumurta tavukçuluğu projesi desteklenecek ve söz konusu sektörlerde toplamda 256 milyon liralık bir kaynağı yararlanıcılarımızla buluşturacağız. Gıdada sanayi entegrasyonunu sağlamaya yönelik özellikle 'Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar' tedbiri gıda enflasyonu açısından da çok önemli. Gıda fiyatlarının düzenlenmesi için çok önemli yer tutan soğuk hava depolama tesislerine yatırım tutarı yaklaşık 93 milyon lira olan 35 tesis kurulacak, söz konusu projelere yaklaşık 47 milyon lira hibe sağlanacak. Aynı tedbir altında 22 süt işleme, 8 et işleme, 1 kanatlı eti işleme, 2 su ürünleri işleme yatırımı da uygun bulundu ve bunların hepsinin sözleşmelerinin imzalanma süreci kısa zamanda bitecek."

 

"Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Yatırımları" tedbirinin de istihdam açısından çok önemli olduğunun altını çizen Antalyalı, hacmi daha küçük projelerin desteklendiği söz konusu tedbirde de toplam yatırım tutarının 201 milyon lira olduğunu, bin 35 projenin sözleşme imzalamaya hak kazandığını ve söz konusu yatırımlara 100 milyon liranın üzerinde hibe sağlanacağını vurguladı. Antalyalı, bu kapsamda Kurumun, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründen 575, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması sektöründen 256, zanaatkarlık ve katma değerli yöresel ürünler sektöründen 57, kırsal turizm sektöründen 75, kültür balıkçılığı sektöründen 6 projeyi destekleyeceklerini bildirdi.

 

Antalyalı ayrıca, IPARD-II Programının yeni sektörlerinden olan makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımlarını da bu tedbir kapsamında desteklemeye başladıklarına işaret ederek, "İlk çağrı sonucunda 22 makine parkı ve 44 yenilenebilir enerji yatırımı sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır. Bu tedbir kapsamında 75 projenin desteklendiği kırsal turizm sektörüne de 56 milyon lira aktarılacak. " ifadelerini kullandı.

 

-"İlk çağrı sonucu yapılacak yatırımlarda 10 bin kişi istihdam edilecek"

 

Söz konusu programı 42 ilde uyguladıklarına dikkati çeken Antalyalı, ilk çağrıya en çok Elazığ, Sivas, Ankara ve Afyon'dan başvuru geldiğini söyledi. Amaçlarının kaynakları tüm iller arasında adil bir şekilde dağıtmak olduğunun altını çizen Antalyalı, "Tüm vatandaşlarımızı programımızı takip etmeye ve kendi projelerini de Kurumumuza sunmaya davet ediyorum." dedi.

 

Antalyalı, ilk çağrı sonucu verilecek hibelerle 10 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanacağına dikkati çekerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısı yaptığı bu dönemde bu yatırımların önem arz ettiğini düşünüyoruz. Elimizden geldiğince biz de kurum olarak buna katkı sağlamaya çalışıyoruz."diye konuştu.

 

- "Benim için hayaldi inşallah gerçekleştireceğiz"

 

IPARD II kapsamında yatırım desteği alan ve projesinin sözleşmesine imza atan Abdülkadir Kocaoğlu da, Ankara Haymana Büyükağaç Köyünde yatırım yapmak için Süt Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbirine başvuruda bulunduğunu anlattı.

 

Söz konusu yatırımın hayali olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, "Yatırım tutarım yaklaşık 2 milyon lira, 1 milyon 250 bin lira civarında hibe alacağım. 49 baş sağmal süt sığırcılığı için başvurdum. Benim için hayaldi inşallah gerçekleştireceğiz. Kendi çabalarımızla kapalı ahır sistemiyle yapıyorduk şimdi daha düzgün AB standartlarına uygun bir tesis yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

 

Kocaoğlu, köylülerin bu tür programlardan çok fazla haberdar olmadıklarına dikkati çekerek, bu programların tanıtımının daha çok köylülere yönelik yapılmasını istediğini vurguladı.

 

- "Günlük süt kapasitesi 800 kilogram olan bir işletme kuracağız"

 

Destek almaya hak kazanan Sütana Hayvancılık Şirketinin sahibi Müjdat Ayar da 2015 yılında yem bitkileri üretimine başladıklarını belirterek, 50 dönüm üzerinde yonca bitkisi ürettiklerini söyledi.

 

IPARD II programına süt işleme tesisi için başvurduklarını vurgulayan Ayar, "1 milyon 320 bin liralık bir yatırımımız var, toplam 775 bin lira hibemiz açıklandı ve bunun için bugün sözleşme imzalayacağız. 48 baş sağmal hayvan ve genç hayvanlarımızla birlikte toplam 105 baş hayvanımız var. Günlük süt kapasitesi 800 kilogram civarında olan bir işletme kuracağız. Yatırımımıza hemen başlayacağız." şeklinde konuştu.

Paylaş: