Duyuru

TKDK BAŞKANI ANTALYALI TRT HABER’DE

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, TRT Haber’deki ''Uzman Gözüyle'' programının canlı yayınına katıldı.

Gülçin Üstün Can'ın sunduğu programda kırsal kalkınma ve TKDK destekleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Antalyalı, seyircilerden gelen soruları da yanıtladı.

Antalyalı, yaptığı açıklamada, destekleri kırsal alanların ihtiyaçlarına göre belirlediklerini söyledi.

Bu ihtiyaçlar değişince programı da değiştirdiklerini belirten Antalyalı, şöyle konuştu:

''Şu anda 42 ilde programımızı uyguluyoruz. Kurum kurulurken Avrupa Birliğiyle yapılan müzakerelerde gayrisafi yurt içi hasıladan aldığı pay, ilin kişi başı milli geliri, özellikle göç hızı ve ilin tarım potansiyeli dikkate alınarak bu iller belirlendi. Bu 42 il Türkiye’deki kırsal alanın yüzde 70'ini kapsıyor. Hayvancılığın yüzde 70'i de bu illerde. 81 ilde bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor.’’

Antalyalı, yüzde 50-70 arasında hibe destekleri verildiğini ve yatırımcılara vergi muafiyetleri avantajlarının olduğunu dile getirdi.

İnsanları doğdukları yerde doyar hale getirmeyi arzuladıklarını aktaran Antalyalı, kırsal alandaki nüfusun yaşlandığına işaret etti.

Dünyadaki stratejik alanlardan birinin gıda ve tarım olduğunu vurgulayan Antalyalı, kırsal kalkınmanın sağlanamadığı takdirde gelecekte daha fazla sorunla karşılaşmanın olası olduğunu kaydetti.

Programın tekrarı 20 Eylül Çarşamba 03.35'te yayınlanacak. 

Paylaş: