Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Mersin – Kainat Su Ürünleri İşleme ve Depolama Tesisi

Balığı Rusya ve Avrupa pazarına da ihraç edecek

Mersin’in Toroslar ilçesine su ürünleri ve depolama tesisi kuran Bekir Bakırcı (49), ihracat yaptığı 5 ülkeye Rusya ve Avrupa pazarını da eklemeyi hedefliyor.

Bakırcı, Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) I Programı 12. ve 13. başvuru çağrı ilanları döneminde Mersin İl Koordinatörlüğüne 2 proje sundu.

Projeleri onaylanan Bakırcı, toplam yatırım tutarı 4 milyonluk projesi için yüzde 50 hibe desteği aldı.

Bakırcı, taze ve dondurulmuş balık işlemleri gerçekleştirilen tesisiyle ihracat yaptığı Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Irak ve Suudi Arabistan zincirine Rusya ve Avrupa ülkeleri pazarını da dahil etmeyi planlıyor.

Bakırcı, yaptığı açıklamada, lojistik ve balık ticareti alanında faaliyet gösterirken balık ve balık ürünlerinin işlenmesi hususunda yüksek kalite standartlarına sahip bölgesel bir tesis ihtiyacı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Mersin Limanı avantajı da kullanılarak Azerbaycan, Türkmenistan ve Irak gibi ülkelerin pazarına girmeyi hedeflediklerini belirten Bakırcı, “Ve bunu başardık çok şükür. Yıllık ortalama 2 bin ton üretim yapıyoruz. 12 kişiye istihdam sağlıyoruz. İşleme sezonunda bu sayı 25’e çıkıyor. Yurt dışında şube açma konusunda 600 bin dolara kadar devletin kira desteğinden de faydalanmayı düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakırcı, yeni makine takımı alımı için IPARD II Programı 2. başvuru çağrı döneminde de proje sunduğunu kaydetti.   

 

 

Paylaş: