Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Ankara – Süt üretim tesisi projesi

Ankara'nın Bala ilçesine 1 milyon 825 bin liralık Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibesiyle kurulan süt üretim tesisinde günlük 3 ton süt üretiliyor.

Girişimci Halil İbrahim Tanrıverdi, 2009’da köyündeki eski bir ahırda 15-20 hayvanla işletmecilik yapmaya başladı. Daha sonra Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin düzenlediği bir seminerde TKDK ile tanıştı. Biraz araştırma yaptıktan sonra Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) I Programı döneminde TKDK Ankara İl Koordinatörlüğüne süt üretimi tesisi projesi sundu. Projesi onaylanan Tanrıverdi, toplam yatırım bütçesi 2 milyon 808 bin liralık tesisinin uygun harcama kalemleri için 1 milyon 825 bin lira hibe aldı. Toplam 300 büyükbaş hayvanın yer aldığı tesiste 6 çalışanla günlük 3 ton süt üretiliyor.

Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, aile şirketi olduklarını ve projeyi danışmansız hazırladıklarını söyledi.

Yapım aşamasını tamamen kendilerinin takip ettiğini belirten Tanrıverdi, "Çok büyük zorluklarla karşılaşmadık, çünkü IPARD mantığını çok iyi anlamıştık. Bize tekrar soruluyor,  'IPARD ile tekrar proje yapmak ister misiniz' diye, kesinlikle yapmak isterim. Yatırımımız aşamasında ve sonrasında bizlere yardımcı olan TKDK Ankara İl Koordinatörlüğünde çalışan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ederim." dedi.

Ürünlerini civardaki 100'e yakın satış noktasındaki marketlere sattıklarını aktaran Tanrıverdi, ilerleyen dönemlerde kapasite artırımı ve gübreden yenilenebilir enerji üretimi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Paylaş: